Výcvik psa

  Stopa                               Poslušnost                               Obrana

 

 Proč vlastně výcvik psa ?

   Každý pes, který žije v lidské společnosti, je chován proto, aby byl lidem užitečný. Aby jakýkoliv pes přinášel svému pánovi užitek, musí se mu dostat přiměřeného výcviku. Nikdo už v této době nemusí při výcviku tápat a pracně hledat, jak například spolehlivě přivolat psa. Lidé cvičí své psy odedávna, takže už bylo vyzkoušeno mnoho různých výcvikových postupů. Nejúspěšnější z nich tvoří souhrn poznatků, který se odborně nazývá metodika výcviku.
Popisuje-li zkušený výcvikář výcvikové postupy, nezapomíná nikdy zdůraznit, že každý pes je poněkud jiný a že nejdůležitější je umět zvolit ten nejvhodnější způsob výcviku. Na velkou většinu všech složitějších cviků máme několik osvědčených metod. Vybrat tu nejlepší ovšem předpokládá rozumět chování psů. Nelze vychovávat a cvičit jakéhokoliv živého tvora, neznáme-li jeho přirozené chování, sklony a psychické vlastnosti.
   Proto bych hned na začátku chtěl zdůraznit jak je důležité znát alespoň
základní znalosti s etologie a psychologie chování psa. Pomůže nám to v mnohém, rozeznat rozdíly v chování svého psa a leckdy nám to pomůže vyvarovat se základním chybám ve výcviku.
   Je spousta možností a směrů jak cvičit svého psa. Protože se však aktivně věnuji sportovnímu výcviku, budou tyto stránky především o tom. Rád bych zde probral výcvik podle
zkušebních řádů NZŘ, IPO a SchH.

 Co to jsou zkušební řády ?

   Výcvikem psa se lidstvo zabývalo odedávna. Protože však cviků postupně přibývalo a lidstvo se dále zdokonalovalo, vznikly tzv. zkušební řády pro výcvik psů. Prakticky je to pečlivě vybraný souhrn určitých disciplín a cviků, které jsou rozděleny podle stupně náročnosti a zpravidla souvisí i s věkem psa. Celkově se nazývají zkoušky. Například máme zkoušku IPO1, IPO2, IPO3.
   Za každý cvik získává psovod určité ocenění, které je hodnoceno v bodech. Za součet bodů ze všech disciplín rozhodčí uděluje tzv. známku. Nejvyšší počet bodů je samozřejmě nejlepší - hodnotí se známkou výborně. Celkově máme pět hodnotících známek. Čím nižší počet získaných bodů, tím horší je hodnocení.
Skládání zkoušek není jen ověření kvality psa a psovoda, ale také je v současnosti potřebné například k uchovnění některých služebních plemen. Pes tímto dokazuje svou pracovní upotřebitelnost a své fyzické i psychické schopnosti, které jsou dále oceňovány převážně v chovu.
   Podle zkušebních řádů jsou pořádány různé závody, výběrové závody na MR, MS apod. V současné době existuje mnoho zkušebních řádů, my se zde budeme věnovat především zkušebním řádům pro sportovní výcvik psů.
Je potřeba dodat, že proto abychom mohli úspěšně skládat se svým psem zkoušky, musíme se především my lidé naučit dokonale ovládat a znát zkušební řád, podle kterého budeme svého psa cvičit a vést.

 Proč na cvičák ?

První cesta na cvičák, aneb proč je cvičák pro každého psa důležitý:

      Pokud vám nestačí u psa pouze základní výchova, ale chcete aby vás poslechl za každé situace, případně chcete skládat se svým psem zkoušky z výkonu, měli by jste se svým psem začít navštěvovat cvičiště. Dále pokud máte služební či jiné plemeno vyžadující zkoušky z výkonu, je nutné, aby jste byli členem v nějaké (ZKO).
Cvičák je důležitý nejenom proto, aby jste se zde naučili jak svého psa správně cvičit a vést, ale také proto, aby si váš pes zvyknul na cizí prostředí, cizí psy apod.

Kdy je optimální doba pro první návštěvu cvičáku ?

      Optimální doba pro první návštěvu cvičáku je zhruba ve 3 - 4 měsících štěněte. Je velmi důležité, aby jste v té době měli již kompletní očkování. V té době by vaše štěně mělo být již zvyklé na obojek, vodítko a mělo by znát své jméno. Nejlepší je, vyhledat si příslušnou organizaci ve svém okolí, navštívit ji a informovat se na podmínky členství. Optimální je navštívit organizaci ve výcvikový den a podívat se jak takový den probíhá - případně porovnat s jinými organizacemi. Ve většině organizací se začátečníkům věnují instruktoři, kteří vám přesně poradí v každé situaci.

Co si mám vzít s sebou na první výcvikový den ?

      Je dobré, přijít první den již vybaven a to především pamlsky pro psa, oblíbenou hračkou, náhradním vodítkem a obojkem. Vodítka je lepší mít dvě, jedno delší a jedno krátké. Delší vodítko se hodí například na nácvik stop, či obran v kruhovce, kratší zase na nácvik poslušnosti. Časem toho pes bude samozřejmě potřebovat více, stopovačku, předměty na stopy, postroj na obrany apod. Co se týká obojků je lepší jeden stahovací (řetízkový) a jeden klasický kožený.

 Několik důležitých zásad při výcviku psa

1) se psem cvičíme vždycky před dobou krmení, nikdy ne po !!!

2) každý správný psovod má stále v kapse nějaký ten pamlsek či hračku, aby kdykoliv mohl svého psa  odměnit

3) mezi psem a psovodem musí být pevný vztah, psovod by měl se psem trávit většinu volného času

4) vždy začínáme cvičit od nejlehčího cviku a postupně své nároky na psa zvyšujeme

5) důslednost je ve výcviku psa jednou z nejdůležitějších vlastností psovoda

6) než psovod svého psa potrestá, měl by důkladně zvážit proč a do jaké míry